Oprowadzanie

Farba, tynk, tapeta – niemi świadkowie historii
Oprowadzanie po wystawie stałej „Walka słowem” z wykorzystaniem technologii rozszerzonej rzeczywistości, podczas którego edukator muzealny opowie o wielowarstwowej historii miejsca. Wspólnie odkryjemy ślady XIX-wiecznego mieszkania i międzywojennego muzeum, a wszystko to okraszone zostanie multimedialną opowieścią o życiu i działalności Józefa i Marii Piłsudskich, utrzymującą uczestników w bliskiej im atmosferze XXI wieku.

Lekcje

Raz, dwa, trzy… Niepodległa!
Polacy, żyjąc w trudnej sytuacji pod zaborami, nie porzucili nadziei na odbudowę swojego państwa. Na rzecz odzyskania niepodległości Polski czynnie działali Józef i Maria Piłsudscy, którzy na przełomie XIX i XX wieku skupiali się na prowadzeniu „walki słowem”. Podczas lekcji uczniowie dowiedzą się na czym polegała praca w tajnej drukarni i dlaczego prowadzenie jej było bohaterskim wyczynem. Uczestnicy zajęć poznają również przykłady lokalnego upamiętnienia tej działalności w dwudziestoleciu międzywojennym. Ostatnim elementem będzie gra, pozwalająca na zrozumienie wyzwań, przed którymi stanęły władze i społeczeństwo nowoutworzonego państwa.

Podróże zmieniają życie
Punktem wyjścia dla multisensorycznej lekcji muzealnej będzie historia z życia Józefa Piłsudskiego i jego brata Bronisława, a konkretnie zesłanie na Syberię. Choć była to dotkliwa kara, to czas spędzony w tej odległej krainie wpłynął na rozwój obu braci, choć obrali oni inne ścieżki. Józef wykrystalizował swoje poglądy na walkę o niepodległość, a Bronisław został etnografem, badał kultury Dalekiego Wschodu. Doświadczenie przymusowego pobytu na Syberii odmieniło ich obu. A jak my w zglobalizowanym świecie podchodzimy do podróżowania? Czy obecnie, gdy niemal na wyciągnięcie ręki mamy cały świat, potrafimy z zaciekawieniem i otwartością poznawać kultury innych społeczności? Czego uczą nas takie spotkania?

Warsztaty

Walka słowem wczoraj i dziś. Warsztaty z przeciwdziałania fake newsom
Na czym polegała walka słowem za czasów Józefa i Marii Piłsudskich? W jaki sposób łączy się ona z problemami propagandy, fake newsów i manipulacji, charakteryzującymi współczesne media? Podczas zajęć uczestnicy przekonają się, że walka słowem była ważną częścią boju o niepodległość Polski. Odkryją, kim były dromaderki, co wśród konspiratorek i konspiratorów robiła „babcia”, i w jaki sposób Józef Piłsudski wydostał się z carskiego więzienia. Dowiedzą się również, czy nasz bohater tworzył fake newsy. W części warsztatowej uczestniczki i uczestnicy zajęć poznają zagrożenia związane z dezinformacją medialną, nauczą się ja rozpoznawać i jej przeciwdziałać.

Łódzki styl
Podczas warsztatu przeniesiemy się w czasie do Łodzi sprzed ponad 100 lat. Przyjrzymy się dawnym zdjęciom i planom miasta, prześledzimy rozwój zabudowy. Zastanowimy się nad rozwarstwieniem społecznym, panującym wśród mieszkańców dawnej Łodzi i komfortem życia w tym mieście. Na przykładzie odtworzonego mieszkania Józefa i Marii Piłsudskich porozmawiamy o popularnych w Łodzi dekoracjach wnętrz i detalach architektonicznych. W części warsztatowej uczniowie stworzą własne pamiątki z motywami wywodzącymi się z dawnego mieszkania Józefa i Marii Piłsudskich w Łodzi.