Oprowadzanie

Co tak stuka i szeleści? Z wizytą w tajnej drukarni
Multisensoryczne oprowadzanie po wystawie stałej „Walka słowem”, które pozostawi w pamięci uczestników niezapomniane wrażenie. Edukator muzealny zaangażuje w zwiedzanie zmysły uczestników. Za pomocą węchu, dotyku, słuchu i wzroku rozwikłają oni zagadkę tajnej drukarni. Natomiast dzięki opowieści multimedialnej rozszerzymy otaczającą nas rzeczywistość.

Lekcje

Ojczyzna – polszczyzna
Lekcja o tematyce patriotycznej, kładąca szczególny nacisk na piękno i wyjątkowość języka ojczystego, który stanowi nasze wspólne dobro, podobnie jak barwy, hymn i inne symbole narodowe. Podczas rozmowy, zainspirowanej przez współczesną literaturę dla dzieci i historię upamiętniania Józefa Piłsudskiego przy ulicy Wschodniej w Łodzi, zastanowimy się nad znaczeniem pojęć takich, jak „ojczyzna” i „patriotyzm” oraz poszukamy sposobów na to, jak we współczesnej codzienności możemy dawać wyraz przywiązaniu do kraju naszego urodzenia/zamieszkania.

Słowa – jak je widzimy, jak je czujemy?
Zajęcia dotyczące uważności w komunikacji. Józef i Maria Piłsudscy wierzyli, że walcząc słowem można zmienić świat, dlatego urządzili w Łodzi tajną drukarnię. Aby pobudzić robotników do walki o ich prawa i niepodległość kraju celowo używali wyrażeń wpływających na wyobraźnię odbiorcy. Podczas zajęć zastanowimy się, jak słowa na nas oddziałują oraz rozważymy, dlaczego należy brać odpowiedzialność za nasze wypowiedzi.

Warsztaty

Pozornie niepozorny. Kamuflaż w konspiracji
Warsztat, który wyjaśni dzieciom potrzebę i warunki stosowania kamuflażu w działalności konspiracyjnej. Analizując wspólnie przykłady pochodzące z królestwa zwierząt zastanowimy się nad technikami zmiany własnego wizerunku a następnie spróbujemy odpowiedzieć na pytanie czy moda przełomu XIX i XX wieku sprzyjała działalności konspiracyjnej prowadzonej przez Józefa i Marię Piłsudskich. Poznamy również historię kamuflażu wojskowego. W części warsztatowej dzieci stworzą przebrania dla siebie a ich skuteczność zweryfikują, wykonując pamiątkowe zdjęcia w fotobudce.

W wielkomiejskiej kamienicy
Podczas warsztatu przeniesiemy się w czasie do Łodzi sprzed ponad 100 lat. Spróbujemy wyobrazić sobie kto mieszkał w wielkomiejskiej kamienicy i jak kiedyś wyglądało życie w takim miejscu. Zastanowimy się również nad tym dla kogo budynek ten był domem a dla kogo miejscem pracy. Następnie, dzieci poznają wnętrza dawnego mieszkania Józefa i Marii Piłsudskich i dowiedzą się o sposobie urządzenia tajnej drukarni. W części warsztatowej udekorują i umeblują mieszkanie zgodnie z pozostawionymi przez świadków opisami pomieszczeń, wykonają również postacie, które w takim miejscu przebywały.