Oprowadzanie

Co tak stuka i szeleści? Z wizytą w tajnej drukarni
Multisensoryczne oprowadzanie po wystawie stałej „Walka słowem”, które pozostawi w pamięci uczestników niezapomniane wrażenie. Edukator muzealny zaangażuje w zwiedzanie zmysły uczestników. Za pomocą węchu, dotyku, słuchu i wzroku rozwikłają oni zagadkę tajnej drukarni. Natomiast dzięki opowieści multimedialnej rozszerzymy otaczającą nas rzeczywistość.

Lekcje

Kto Ty jesteś?
Kim jesteśmy? Co sprawia, że czujemy się członkami jakiegoś narodu? Co oznacza dla dzieci słowo „ojczyzna”? Co zrobić, żeby była ona wspólnym domem dla nas wszystkich? Na te i inne pytania odpowiemy, sięgając po współczesną literaturę dla dzieci. Przedszkolaki zdobędą podstawowe informacje o godle i fladze naszego kraju. Dowiedzą się także jaki wpływ na Józefa Piłsudskiego miało patriotyczne wychowanie oraz dlaczego prowadził on tajną drukarnię przy ulicy Wschodniej w Łodzi.

Moje słowa mają moc!
Zajęcia dotyczące komunikacji skierowane do najmłodszych. Józef i Maria Piłsudscy wierzyli, że słowem można zmienić świat, dlatego urządzili w Łodzi tajną drukarnię. Chcieli w ten sposób pobudzić robotników do walki o ich prawa i niepodległość kraju. A czy w czasie pokoju słowa również mają znaczenie? Jak wpływają one na nasze relacje? Podczas lekcji muzealnej zwrócimy uwagę na moc używanych przez nas słów i przypomnimy podstawowe, najważniejsze zwroty grzecznościowe, o których nie powinniśmy zapominać na co dzień.

Warsztaty

Mistrz kamuflażu, as konspiracji  
Warsztat, podczas którego dzieci zrozumieją potrzebę i warunki stosowania kamuflażu w działalności konspiracyjnej. Analizując wspólnie przykłady pochodzące z królestwa zwierząt zastanowimy się nad technikami zmiany własnego wizerunku, a następnie spróbujemy odpowiedzieć na pytanie czy moda przełomu XIX i XX wieku sprzyjała działalności konspiracyjnej prowadzonej przez Józefa i Marię Piłsudskich. W części warsztatowej dzieci stworzą przebrania dla siebie, a ich skuteczność zweryfikują, wykonując pamiątkowe zdjęcia w fotobudce.

Jak to kiedyś było…
Podczas warsztatu przeniesiemy się w czasie do Łodzi sprzed ponad 100 lat. Zajęcia rozpoczniemy w plenerze. Przyglądając się kamienicy z zewnątrz spróbujemy wyobrazić sobie kto w niej mieszkał i jak kiedyś wyglądało życie w takim miejscu. Następnie, dzieci poznają wnętrza dawnego mieszkania Józefa i Marii Piłsudskich i dowiedzą się o sposobie urządzenia tajnej drukarni. W części warsztatowej udekorują i umeblują mieszkanie zgodnie z pozostawionymi przez świadków opisami pomieszczeń.